Nasze wyprawy z programu Comenius
2005-2008 Comenius „Szkoły i świat pracy”
W czerwcu 2008 r. z sukcesem zakończył się 3-letni międzynarodowy, wielostronny projekt programu Sokrates – Comenius ze szkołami z Bavay we Francji, Vernay w Holandii, Suceava w Rumunii i z Hanoveru w Niemczech.
Podstawowym celem projektu, było przygotowanie uczniów do podjęcia w przyszłości pracy. Każdy młody człowiek powinien być przygotowany do tego, że będzie musiał cały czas się rozwijać i dostosowywać swoje umiejętności do aktualnych potrzeb rynku pracy.
W czasie realizacji projektu uczniowie poznawali nie tylko polski rynek pracy, ale także problematykę życia i pracy w innych krajach UE (szczególnie we Francji, Niemczech, Holandii i Rumunii). Realizując projekt wykorzystano nowoczesną technologię (internet, komputer, multimedia itp.), co było okazją
do jeszcze lepszego jej poznania i udowodnienia, że umiejętność obsługi niektórych urządzeń jest
w dzisiejszym świecie niezbędna. Oprócz tego w czasie trwania projektu podjęto różne działania zmierzające do przybliżenia młodzieży szeroko pojętej tematyki zawodowej. W czasie wymian międzynarodowych uczestników projektu zostały nawiązane trwałe przyjaźnie. Uczniowie i nauczyciele współpracowali i wymieniali się doświadczeniami, co z pewnością otworzyło przed nimi nowe możliwości.2009-2011 Comenius „Zjednoczeni w różnorodności”
Poprzez realizację projektu ze Szkołą z Posadas w Hiszpanii jego uczestnicy, zaangażowane osoby i instytucje oraz lokalne społeczności miały możliwość uświadomienia sobie jak bardzo jesteśmy "zjednoczeni w różnorodności".
Projekt umożliwił uczniom, nauczycielom i szkołom wielopłaszczyznową współpracę. Uczestnicy wzajemnie poznawali m. in. kulturę, tradycję, zainteresowania, pasje, dostrzegali odmienność, ale też podobieństwa (stąd temat projektu: "Zjednoczeni w różnorodności").
Jednym z głównych celów projektu było stworzenie poczucia europejskiego obywatelstwa opartego na zrozumieniu i respektowaniu praw człowieka, demokracji i tolerancji, poprawa jakości działań edukacyjno – wychowawczych w partnerskich szkołach, promowanie twórczości i kreatywności oraz wzmacnianie relacji społecznych. W jego realizację włączeni byli uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i trudną sytuacją społeczno – ekonomiczną. Projekt był również szansą rozwijania i doskonalenia umiejętności pracy w grupie.
Podczas realizacji projektu "Zjednoczeni w różnorodności" uczniowie i nauczyciele wzięli udział w dwóch dziesięciodniowych wymianach międzynarodowych oraz zrealizowali kilkanaście działań tematycznych. Przed podróżą do Hiszpanii nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w trzymiesięcznym kursie języka hiszpańskiego.
2013-2015 Comenius „Moje zdrowie – moje życie, moje życie – moje zdrowie”.
W latach 2013- 2015 nasza Szkoła współpracowała ze Szkołą z Sofii w Bułgarii w ramach projektu „Moje zdrowie – moje życie, moje życie – moje zdrowie”. Poprzez realizację dwustronnego polsko – bułgarskiego projektu „Moje zdrowie – moje życie, moje życie – moje zdrowie”, uświadomialiśmy jego uczestnikom, osobom i instytucjom zaangażowanym oraz lokalnym społecznościom wpływ aktywności fizycznej i właściwego odżywiania na rozwój psycho-fizyczne człowieka. Uczestnicy wzajemnie poznawali kulturę, tradycję swojego regionu, a także zainteresowania i pasje sportowe.
Jednym z głównych celów projektu było poznanie sposobów promowania zdrowego stylu życia w partnerskich szkołach i uświadomienie negatywnego wpływu niehigienicznego trybu życia (złe nawyki żywieniowe, używki, brak ruchu itp.) na rozwój człowieka i jego funkcjonowanie oraz wpływu sportu na kształtowanie cech charakterologicznych.
Projekt był również szansą rozwijania i doskonalenia umiejętności pracy w grupie. W jego realizację włączeni byli wszyscy uczniowie społeczności szkolnej. Polsko-bułgarskie partnerstwo dało uczniom i nauczycielom możliwość doskonalenia języka angielskiego oraz poznanie podstaw języków narodowych uczestników projektu (polskiego i bułgarskiego). Wzbudziło zainteresowanie i zmotywowało do nauki języków obcych.
Projekt umożliwił uczniom, nauczycielom i szkołom wielostronną, wielopłaszczyznową współpracę, która z pewnością była pierwszym krokiem do nawiązania długotrwałej przyjaźni pomiędzy społecznościami szkolnymi. Różnorodność poruszanych zagadnień wpłynęła na kształtowanie postawy „obywatela Europy”. W ramach projektu, jego uczestnicy wzięli udział w kursie języka bułgarskiego oraz w wymianie międzynarodowej z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Partnerskiej.
Zajrzyjcie do galerii naszych Comeniusowych wspomień:
8